EKSTRAKTLAR

Tüm dünyada tüketicilerin sağlıklı beslenme ve doğal ürünlere olan ilgisi günden güne artmaktadır. Aromsa olarak, lezzetinden ödün vermeden doğal beslenmek isteyenler için
çözümü yine doğada buluyoruz.

Aromsa, Doğal Ürünler için İş Ortaklarının Yanında

Farklı üretim metodları ile her türlü meyve, sebze ve bitki kullanarak elde ettiğimiz ekstraktlar temiz etiket ve doğal ürün taleplerine en uygun çözümlerdir.
Gıda endüstrisinde ekstraktlar, özellikle tadı geliştirmek, istenmeyen tadı maskelemek ve doğal antioksidan olarak kullanılmaktadır. İş ortaklarımızın talebine göre sıvı ve enkapsüle formda üretilebilen ekstraktlarımız, ilave edildikleri gıdaya doğal ve kendine özgü bir lezzet kazandırırken aynı zamanda gıdayı besin öğeleri bakımından zenginleştirmektedir.

Aromsa | Yaratıcı Lezzet Ortağınız | Ekstraktlar | Doğal Ürünler

Aromsa olarak, özellikle meyve ve sebze ekstraktlarının taze tatlarının ve özelliklerinin korunması amacıyla en önemli basamaklardan biri olan evaporasyon işleminde yeni bir teknoloji olan membran teknolojisini kullanıyoruz. Membran teknolojisinde, osmotik distilasyon ve ters osmoz yöntemleri ile yoğunlaştırılan ekstraktlarımızı sıvı formda veya enkapsüle olarak iş ortaklarımızla buluşturuyoruz. Bu teknoloji kullanılarak yoğunlaştırılan meyve ve sebze ekstraktları, tazeliklerini uzun süre korumakta ve antioksidan özelliklerini yitirmemektedir.

Aromsa’da fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı gibi yağlı tohumların ekstraksiyonunda çevre dostu teknoloji olarak da bilinen süperkritik CO2 akışkan ekstraksiyonunu kullanılmaktadır. Bu sayede elde ettiğimiz ekstraktlarımız %100 saf ve doğal olup çözücü kalıntısı içermemektedir.

Aromsa | Yaratıcı Lezzet Ortağınız | Ekstraktlar | Uzmanlığımız ile Öne Çıkan Doğal Lezzetler | Vişne

Uzmanlığımız ile Öne Çıkan Doğal Lezzetler

Aromsa, ekstraktlar konusundaki uzmanlığı ile en kaliteli hammaddelerden ürettiği ekstraktları, iş ortaklarının beklentilerine en uygun şekilde sunuyor. Çay, kahve, baharat, kakao ve vanilya ekstaktlarımız en çok beğenilenlerin başında geliyor. Geleneksel çay ve buzlu çaylarda kullanılan siyah çay, yeşil çay, mate çayı ve ıhlamur, papatya, melisa, rezene, nane gibi bitki ektraktlarımız da içecek sektörünün vazgeçilmezidir. Doğal lezzet ortağınız Aromsa, doğanın sonsuz kaynaklarını kullanarak farklı taleplerinize her zaman en uygun çözümleri sunmaktadır.

Vişne

Vişne, içerdiği antosiyaninler sayesine antioksidan etkisi yüksek bir meyvedir. Aromsa olarak, vişne ekstraktı üretiminde maserasyon işlemi sırasında özel bir yöntem uygulayarak vişnenin içerdiği antioksidan oranını 1,5 kat artırdık. Vişne ekstraktımızın en önemli özelliği tadının taze olması ve şeker içermemesidir. Daha sağlıklı ve daha özel ürünlerimiz ile doğal çözüm ortağınız olmaya devam ediyoruz.