ENZİM MODİFİYE SÜT ÜRÜNLERİ

Peynir, tereyağı, krema gibi süt ürünlerinin kontrollü sıcaklıkta ve sürede enzimatik olarak parçalanması sonucu elde edilen; doğal ve çok yoğun aromatik yapıya sahip ürünlerdir.

Enzimatik olarak modifiye edilen peynir, aynı tip tüketime hazır peynirden 10 kattan 30 kata kadar daha güçlüdür. Enzim modifiye peynirler, geleneksel peynir lezzetlerinden daha uzun süre kalıcıdır ve daha zengin tat profili sağlar. Aromsa olarak, cheddar, emmental, gouda, parmesan ve mavi peynir kullanılarak üretilen enzim modifiye peynir çeşitlerini sunuyoruz. Enzim modifiye krema ve tereyağı bu grupta yer alan diğer ürünlerimizdir.

Enzim modifiye süt ürünlerinin, gıda sektöründe kullanım alanı oldukça geniştir. Mayonez, işlenmiş peynir, kraker hamuru ve mantı hamuru gibi fırıncılık ürünleri, dolgu sosları, gofret kreması, dondurma ve margarin gibi ürünlerde kullanılmaktadır.

Enzim modifiye süt ürünleri, elde edildikleri peynir ve kremaya göre oldukça konsantre bir lezzete sahip olup, kalıcılığı ve ağız dolgunluğu daha fazladır.
Kullanıldıkları üründe standart bir lezzet elde edilmesini sağlayan bu ürünler ayrıca maliyet avantajı sunmaktadır. Elde edildikleri kaynak peynir ve / veya krema olduğundan doğal aroma olarak deklare edilmektedir.