Aromsa ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

NİSAN 2019
Aromsa | Bizden Haberler | Aromsa ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Türkiye’nin aroma ve sos üretiminde lider şirketi olan ve aynı zamanda dünyanın en beğenilen markaları için yenilikçi lezzetler tasarlayan Aromsa, öncü konumunun getirdiği sorumlulukla çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim performansını içeren ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

Rapor, Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiatives- GRI) tarafından yayımlanan GRI Standartları, temel “core” seçeneğine uygun olarak hazırlanmıştır. Sürdürülebilirlik önceliklerinin belirlenmesi sürecinde gerçekleştirilen paydaş analizi ise AccountAbility AA1000SE Standardı esas alınarak yapılmıştır. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarının odağını paydaşlarının görüşleriyle belirleyen Aromsa, bu süreçte iş stratejisine de paralellik gösteren sürdürülebilirlik önceliklerine; Değer Zincirinde Sürdürülebilirlik, Ar-Ge ve İnovasyon, Çalışanlar ve Çevresel Etki başlıkları altında yer verdi.

Aromsa Genel Müdürü Murat YASA, “Türkiye’nin ilk ve tek yerli aroma üreticisi olarak, yenilikçi ve çağın değişimlerine yanıt veren ürünler geliştirirken toplum için değer yaratıyoruz ve çevreye karşı duyarlı olmayı önemsiyoruz. Bu yoldaki en büyük motivasyonumuz bizden sonraki nesillere ekonomik ve sosyal şartlar açısından güçlü, sürdürülebilir bir gelecek bırakmak” dedi.

Aromsa Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Çalışmaları Lideri, İkinci Kuşak Temsilcisi Melis Yasa AYTAMAN ise, “Geçmiş dönemlerdeki çalışmalarımızla 2018 yılında Deloitte Private tarafından En İyi Yönetilen Şirketler Programı Ödülü’ne ve Kocaeli Sanayi Odası Büyük İşletmeler kategorisinde Çevre Teşvik Ödülü’ne layık görüldük. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’nın (EFQM) Mükemmelikte 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi’ni almaya hak kazandık. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızla gücümüze güç katıyor, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı sağlıyoruz. Böylelikle Aromsa’nın vizyonunu küresel bir seviyeye taşıyoruz.” ifadesini ekledi.

Değer Zincirinde Sürdürülebilirlik

Dünyanın en beğenilen markaları için yenilikçi lezzetler tasarlayan ve 70’e yakın ülkede milyonlarca tüketiciye ulaştıran Aromsa, dünya standartlarındaki süreçleriyle YYS belgesine -Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü- sahiptir. Şirketlerin uluslararası düzeyde ticari anlamda ve kendi sorumluluğunu alarak ithalat-ihracat süreçleri açısından güvenilir olduğunu gösteren bu belgeyi alabilen seçkin firmalar arasında yer alan Aromsa, mükemmellik yolculuğunda bu belgeyi bir motivasyon kaynağı olarak görmektedir.

Ar-Ge ve İnovasyon

Aromsa Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi, 2013 yılı itibariyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmiştir. Gıda sektöründeki Türk firmalar içerisinde Ar-Ge merkezi belgesi almaya uygun görülen ilk üreticiler arasında yer alan Aromsa, her yıl cironun yaklaşık %6’sını Ar-Ge çalışmalarına ayırmakta ve Aromsa çalışanlarının %20’si Ar-Ge merkezinde çalışmaktadır.

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için üretim süreçlerinde çevreye karşı duyarlı bir yaklaşım benimseyen Aromsa, daha sürdürülebilir bir gelecek için yenilikçi adımlarla çalışmalarına devam edecek.