Şeffaf ve açık iletişim her zaman yapıcı rol oynar

MAYIS 2021
Aromsa | Bizden Haberler | Aromsa Taider Üyelerimizden Ropörtajı

Hem aile içi dengeleri korumak hem de sonraki nesile aktarabilmek için şeffaf ve açık iletişimin her zaman yapıcı rol oynadığını vurgulayan Aromsa Yönetim Kurulu Üyesi ve İkinci Kuşak Temsilcisi Melis Yasa Aytaman, “Ben şeffaf olmanın ve açık iletişimin hep faydasını gördüm. Aromsa’ya ilk başladığımda dedem de şirkette çalışıyordu. Bana her fırsatta kendi tecrübelerini anlatıp buradan ders çıkarmamı sağlıyordu” diyor.

İkinci nesil bir yönetici olarak aile şirketlerinde nesiller arasında kaliteli bir iletişimin sağlanması için yapılması gerekenlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Aromsa 1982 yılında kuruldu. %100 Türk sermayeli sektöründe ilk ve tek olan bir aile firmasıdır. Gıda sektörünün her alanına başta çok geniş bir aroma portföyü olmak üzere; sos, şurup ve meyve preparatları, ekstraktlar, karamelize şeker, karamel renklendirici, meyve tozları, enzim modifiye süt ürünleri, baharat karışımları tasarlıyor ve sunuyoruz. Türkiye’de 6 ve Almanya’da 2 fabrikamızda üretim ve Ar-Ge faaliyetlerimizi yürütüyor, dünyada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.

Aile şirketlerinin sonraki nesillere aktarılmasında jenerasyonlar arasındaki bağ ve bunun temel taşlarından olan iletişim gerçekten çok önemli. İletişim her ilişkinin temelini oluşturuyor. Profesyonel hayatta da hem bilgi aktarımı hem de ilişki yönetimi için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bugün baktığımızda Türkiye’deki şirketlerin %90’ı aile şirketi. Ama üçüncü nesile aktarılan oran çok düşük. Bunun en temel sebeplerinden biri aile içi anlaşmazlıklar. Gerek aile içi dengeleri korumak gerek sonraki nesile aktarabilmek için şeffaf ve açık iletişim her iki taraf için de her zaman yapıcı rol oynar. Ben şeffaf olmanın ve açık iletişimin hep faydasını gördüm. Kendimden örnek vermem gerekirse Aromsa’da ilk başladığımda dedem de şirkette çalışıyordu ve bana her fırsatta kendi hayat tecrübelerini anlatıp buradan ders çıkarmamı sağlıyordu. Aramızda 2 nesil fark olmasına rağmen kendime her zaman öğütler çıkardım ve bu benim için çok faydalı oldu. Hala bugün ne zaman biraz güven ve destek eksikliği duysam dedemin yapıcı nasihatleri aklıma gelir. Özellikle kariyerinin başında gençlere bir önceki nesilin toleranslı ve anlayışlı olması gerekir. Kendi tecrübelerini ve hayat deneyimlerini bilge ve sabırlı bir şekilde aktarmak her zaman karşı tarafta anlayışla karşılanmış ve dolayısıyla şirketin lehine olmuştur.

Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir şirket yapısı için şirketinizde hayata geçirdiğiniz ya da geçirmeyi düşündüğünüz projeler var mı? Varsa neler?

Bir şirketin sürdürülebilirliğinin en az kurulumu kadar önemli olduğuna inanıyorum. Sağlam temeller üzerine kurulmuş bir şirketi aynı zamanda sürdürülebilir kılmak da bir o kadar emek ister ve kolay değildir. Bu etapta birinci soruda değindiğim gibi nesiller arası iletişim, karşılıklı güven ve saygı temel taşlardır. Öncelikle ben iş hayatında şirkete aidiyetin ve ekip çalışmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden de beraber çalıştığımız ve ilerde şirketin geleceğinde rol almasını arzu ettiğimiz ekiplerle bir gelecek inşa etmeliyiz. Tecrübe, bir şirketin geleceği için olmazsa olmazdır. İlk başladığım günden beri ekibimle sağlam iletişim kurarım ve fikrine güvendiğim arkadaşlarımın görüşlerini de değerlendirerek karar alırım. O yüzden hayata geçirdiğim ve devam etmesini öngördüğüm proje olarak ‘ekip çalışması’ diyebilirim.

Bununla birlikte, işimizin özünde inovasyon olduğu için Ar-Ge proje ve yatırımlarına ağırlık veriyoruz. Global ölçekte faaliyetlerimizi artırmak için yurtdışı yatırımlarımıza bu yıl da devam ediyoruz.

TAİDER üyeliğinin size, ailenize ve şirketinize katkıları neler oldu? Bizimle paylaşır mısınız?

Taider bize aile şirketlerinin çok benzer yapıda olduğunu, sorunlarının ve pozitif taraflarının ortak özellikler taşıdığını gösterdi. Bence tecrübe aktarımı ve fikir alışverişine imkân sağlayan değerli bir yapı. Bu gemide yalnız olmadığımızı, her zaman gelişerek ve iyileştirme yaparak ilerleme yaratabileceğimizi gördük. Değerli ve seçkin üyeleri ile iş ve özel hayatımızda güzel dostluklar kurmamızı sağladı. Taider’in düzenli olarak yaptığı iş yeri ziyaretleri kapsamında 21.12.2018 tarihli Aromsa iş yeri gezisi bu sağlam iş birliği ve dostluğu pekiştirdi.

Melis Yasa Aytaman
Yönetim Kurulu Üyesi ve İkinci Kuşak Temsilcisi