Bugünü ve Geleceği ile Hidrasyon Kavramı ve Trendler

ŞUBAT 2024
Aromsa | Bizden Haberler | Bisküvileri Yapay Zeka Mı Üretecek?

Su, en geleneksel haliyle sadece canlılığı sürdürmenin ön koşulu olarak değerlendiriliyor. Ancak son yıllarda fonksiyonel içecek kategorisinin tamamlayıcısı değil odağına koyduğu bir öğe haline geldi, sıvı alımı hidrasyon tanımıyla başlı başına bir iddia olarak karşımıza çıkıyor.

Tanım olarak Hidrasyon kavramı

Hidrasyon terimi en basit tanımıyla, vücudumuzun canlılığını sürdürmek üzere sıvı alımı olarak tanımlanabilir. Hidrasyon sağlamanın en temel bileşeni sudur. Ancak günümüzün tüketicilerinin hidrasyon tanımından çıkarttıkları anlam, elektrolitçe zenginleştirilmiş ve ana iddia olarak sıvı alımını ortaya koyan, sıvı alımından beklentileri çeşitli fonksiyonel faydalarla zenginleştiren ancak hidrasyonun temel odağından uzaklaşmayan tüm ilave faydalardır.

Hidrasyon kavramı öncelikli olarak sporcular için tasarlanmış sporcu içeceği kategorisi ürünlerinde karşımıza çıkmıştır. Bu içeceklerin ana iddiası sporcuların egzersiz, antreman ya da performansa dayalı herhangi bir spor esnasında özellikle terleme yoluyla kaybettikleri sıvı ve elektrolit kaybını yerine koyarak bunların eksikliği kaynaklı olabilecek performans kaybı, kas krampları gibi çeşitli olumsuzlukların önüne geçmektir. Bu kategori ürünler, içeriğinde karbonhidratın yanı sıra onları çoğunlukla izotonik içecek sınıfına sokan elektrolit konsantrasyonu oranlarıyla belli bir osmolaliteye sahip olan ve daha çok profesyonel sporcuların ilgi alanına giren ürünlerdir. Bugün de pazarda çeşitli aromalarla aromalandırılmış izotonik sporcu içecekleri görmek mümkündür ancak içeceklerde hidrasyon iddiasının diğer tüketicileri de hedefleyerek genişlemesi, elektrolitleri sadece profesyonellerin ilgi alanı olmaktan çıkartıp tüm tüketiciler için cazip bir bileşen haline getirmiştir.

Her geçen gün daha fazla hidrasyon iddialı içecek lansmanı görüyoruz. Tüketicilerin profesyonelleri hedefleyen bir üründen daha çok sıradan tüketicileri, amatör sporcuları ya da düzenli sıvı alımı hedeflerini destekleyen ürünlere ilgisi, üreticiler için hem daha geniş bir tüketici kitlesine ulaşmanın bir yolu olarak görünürken hem de farklı kategorileri hidrasyon iddiası altında toplayabilmeyi olanaklı kılmaktadır.

Lansmanlarda hidrasyon iddiasını en çok aromalı sular kategorisinde görürken son yıllarda içeriğinde meyve de bulunan aromalı içecekler ya da enerji içeceği kategorilerindeki lansmanlarda da elektrolit vurgusu daha fazla karşımıza çıkmaya başlamıştır. Tüm bu içeceklerde ortak fayda sağlıklı hidrasyon vurgusu olurken bunu sağlama konusunda bazı üreticilerin odaklandığı iddia, daha fazla elektrolit ilavesiyle arttırılmış hidrasyon vurgusu olurken diğerleri güç ve dayanıklılığın yanı sıra bağışıklık, zihinsel odaklanma ve farklı sağlık faydaları iddialarını da hidrasyonun yanına hidrasyon ile uyumlu faydalar olarak ilave etmektedir.

Daha düşük şeker ve bitki bazlı seçenekler

Belli oranda şeker içeriği profesyonel sporcuların performansı için gerekli olsa da günlük tüketicilere hitap eden hidrasyon içeceklerinde şeker içeriğinin azaltıldığı ya da meyve konsantreleri gibi doğal şeker kaynaklarının tercih edildiği lansmanlar daha fazla yaygınlaşıyor. Hindistan cevizi suyu, doğal olarak içerdiği potasyum ve sodyumca zengin kaynaklarla hidrasyon talebine verilecek güzel bir yanıt olarak doğal elektrolit kaynağı vaatleri içinde yerini almayı başarmıştır. Bunun yanı sıra doğal olarak elektrolitçe zengin karpuz, elektrolitle zenginleştirilmiş tatlı patates suyu, marul suyu gibi seçenekler hidrasyon sağlamak için doğal bitki kaynaklı seçenekler olarak kullanılmaktadır.

2024 yılı aroma tercihleri

Günümüzün hidrasyon içeceklerinde daha fazla görülmesi beklenen tatlar çarkıfelek meyvesi pembe limonata ve lime limon tatları olmakla beraber yuzu, nar, şeftali ve açai tatları da hidrasyon içeceği lansmanlarında daha sık görülmesi beklenen aroma tercihleridir.

Bilimsel araştırmalar hidrasyonu daha efektif yapabilecek yeni yollar sundukça hidrasyon içecekleri daha da gelişerek sporcu içecekleri gibi nispeten niş bir kategorinin ötesine geçmeye devam edecek ve biz çok daha yenilikçi lansmanları da göreceğiz. Aromsa olarak hidrasyonu günümüzün trendleri olan aromalarla birleştirerek keyifli deneyimler sunuyoruz.