Dünyada Yeni İçecek Trendi Sağlık ve İyi Yaşam

AĞUSTOS 2019
Aromsa | Bizden Haberler | Ar-Ge Büyümemize Öncülük Ediyor

Havaların ısınması ile birlikte iç ısıtan sıcak içeceklerden soğuk içeceklere doğru geçiş başladı. Bu serinlik ihtiyacını hem zevk alarak hem de olabildiğince sağlıklı bir şekilde gidermeyi istemek ise en doğal hakkımız. Asla hayatımızdan çıkaramayacak gibi düşündüğümüz gazlı içeceklerin yerini yavaş yavaş doğal içerikli içecekler almaya başladı. Bunların en başında ise hem doğal, hem gazlı, yani oldukça sağlıklı iken çok da lezzetli olup içerken keyif veren doğal maden suları geliyor. Maden suyu tanımına bakarsak çözünmüş mineralleri, karbondioksit ve çıkarıldığı yöreye bağlı olarak spesifik elementler içeren tamamıyla doğal yer altı suyuna maden suyu denmektedir. Başlıca kalsiyum, magnezyum, sodyum, klor, potasyum, flor, bikarbonat, sülfat, demir gibi mineraller içermektedirler. Aromasız halini sevdiğimiz gerçeği kadar aromalı çeşitlerinin de tüketim miktarları günümüzde oldukça artmış durumda. Ülkemizde kişi başı yıllık maden suyu tüketimi 10 litre seviyelerine ulaşmıştır.

Dünyada trend her sektörde olduğu gibi gıda ve içecekte de sağlık ve iyi yaşam yönünde ilerliyor. Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yaşlanmak için doğal içerikli gıdalara talep artıyor. Yine aromalı maden sularında da bu olay geçerli diyebiliriz. Tüketici bilinci arttıkça etiket kontrolü de önemli bir hal alıyor. Tüketiciler artık daha doğal içeriğe sahip, daha kısa etiketli ürünleri tercih ediyor. Buna rağmen İngiltere’de yapılan bir araştırmada satın alma kararını lezzet %64 ile ilk sırada etkilerken ikinci sırada sağlık takip ediyor.

Aromalı doğal maden suları meyve suyu ve gazlı içecekler gibi şekerli içeceklerden geçiş yapan tüketicilerin ilgisini çekiyor. Fakat bu içeceklerin de şekerli olmaları, firmaları şekeri azaltılmış veya şekersiz çeşitlerin inovasyonuna odaklanmaya yönlendiriyor. Yetişkinler arasında yapılan bir araştırma Almanların %52’sinin, İspanyolların %44’ünün ve İtalyanların %41’inin aromalı maden sularını şekerli ve gazlı içeceklere göre daha sağlıklı bir alternatif olarak gördüğünü gösteriyor.

Aromsa | Bizden Haberler | Ar-Ge Büyümemize Öncülük Ediyor

Aromalı maden suları dendiğinde ilk akla gelen limonu elma, mandalina, çilek, karpuz, nar, kivi, portakal, armut gibi tatlar takip ediyor.

Aromsa olarak gıdanın her alanında olduğu gibi aromalı maden sularına da lezzet katıyor, yeni ürünlerle çeşitliliği arttırmak için çalışıyoruz. Pazar analizi ve müşteri ihtiyaçlarını biraraya getirerek başlayan süreç istenilen profilde aromanın oluşturulup son ürüne uygulanması, tadım aşamaları, onaylanması ile ilerliyor ve bu şekilde etkin bir çalışma gerçekleşmiş oluyor.

Maden suyunun hassas bir ürün olduğunu biliyoruz. Çıkarıldığı yöreye has mineral kompozisyonuna sahip olması ve tada, raf ömrüne ve ürün stabilitesi gibi özelliklere etki etmesi sebebiyle Aromsa’da bu kategorideki çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Bu şekilde iş ortaklarımıza özel geliştirilen ve üretimde kullanılacak olan suya en uygun aromaların seçimi mümkün olmaktadır. Her firmanın kullandığı su başta olmak üzere reçete ve aromaların da farklı olması lezzette farklılığı oluşturuyor.

Aroma seçimlerinden itibaren çalışmalarımızın tümünü Aromsa AR&GE Merkezi’mizde yaptıktan sonra gerektiği durumlarda üretim denemesi aşamasını iş ortaklarımızın tesislerinde gerçekleştirebiliyoruz.

Burada pazar analizlerinin ve trendlerin iyi araştırılıp değerlendirilmesi önemli hal alıyor. Çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmalar ile iş ortaklarımızın en doğru yönde ilerlemelerine yardımcı oluyor, trendleri yakından takip etmelerini sağlıyoruz.