Gıdada Fonksyionel Trendler Büyüyor

MAYIS 2023
Aromsa | Bizden Haberler | Gıdada Fonksyionel Trendler Büyüyor

Bu yıl 41. yılını kutlayan Aromsa, Murat Yasa tarafından 1982 yılında İstanbul’da kurulan yüzde yüz yerli sermayeli bir aile şirketidir. 1990 yılı itibarıyla faaliyetlerini Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde sürdüren Aromsa; Türkiye’de 7 fabrika ile üretim, kalite kontrol, AR-GE merkezi, satış, pazarlama, satınalma gibi fonksiyonlarla faaliyetlerini sürdürmektedir. Almanya’nın Emmerich kentinde ise iki fabrika ve uygulama laboratuvarları bulunmaktadır. Aromsa, 70’ten fazla ülkeye ihracat yaparak toplam satışlarının %40’ı ile dış piyasaya hizmet veriyor. Aromsa’da cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusu oldukça önemli ve çalışanların yarısını, yönetim ekibinin ise yaklaşık %70’ini kadın çalışanlar oluşturuyor.

2022 yılı itibarıyla gıda sektöründe Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 3. şirket konumunda olan Aromsa; başta gıda aromaları olmak üzere ekstraktlar, sos ve şuruplar, karamelize şeker, karamel renklendirici, meyve tozları, çeşni ve baharat karışımları, emülsiyonlar, enzim modifiye süt ürünleri gibi çeşitli ürünleriyle Türkiye’de sektör lideri konumundadır. Fırıncılık, sakız, şekerleme ve çikolata, süt ve süt ürünleri, tuzlu ürünler, içecekler hizmet sunduğumuz kategoriler arasındadır. Bu hizmetlerimizi başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada ihracat yaptığımız pek çok ülkedeki lokal tüketicilerin tercihleri ve yasal düzenlemelerine uygun olarak geliştiriyoruz.

Aromsa olarak; Türkiye ve Almanya fabrikalarımızda kapasite arttırımı ve yeni ürün yatırımlarımızı kesintisiz sürdürmeye devam edeceğiz. Hali hazırda ihracat yaptığımız Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Asya, Balkan ülkeleri ve Kuzey Afrika bölgelerinde gücümüzü arttırmayı hedefliyoruz.

Global gıda trendlerini takip ederek bu trendler ile uyumlu, yenilikçi ve inovatif ürün çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Tüm dünyada sağlıklı, besleyici ve erişilebilir gıdaya olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Tüketicilerin sağlık konusunda her geçen gün bilinçlenmesi ile birlikte beslenme alışkanlıkları da farklılaşmaktadır. Bütüncül bir yaklaşım ile sağlıklı ve fonksiyonel olduğuna inandığı ürünlere yönelirken, karar verme sürecinde lezzet hala en önemli parametredir. Aromsa, lezzet ve sağlıklı beslenmenin kesiştiği noktada konumlanarak fonksiyonel gıda ürünlerinde yağ, tuz ve şeker miktarlarının azaltılması için ürünlerin yeniden tasarlanması, içeriklerinin iyileştirilmesi ve çeşitlendirilmesi çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Dengeli lezzet profili sağlanması için ileri teknoloji ve deneyimli lezzet uzmanları tarafından geliştirilen çözümler sunmaktadır. Tuz, şeker ve yağ azaltma kaynaklı ürün tekstüründe meydana gelebilecek olumsuzlukları telafi etmeye yönelik ağız sulandırıcı aromalarımız başta olmak üzere çeşitli aromalar ve ürün kategorilerine göre reçete desteği bu çözümlerimiz arasındadır.

Tüketicinin taleplerini karşılamak için gıdalara eklenen bileşenlerden bazıları ürüne işlevsellik katarken, hoş olmayan bir lezzet profili ortaya çıkarmakta, ürünün yapısını ve yeme deneyimini de olumsuz etkilemektedir. Maskeleyici aroma verici çözümlerimiz ile bunun önüne geçiyoruz. Yiyecek ve içeceklerde aroma tasarımı ve uygulama alanında deneyimli ekiplerimiz tarafından geliştirilen alternatif tatlar ile eşsiz çözümler sunuyor, tüketicilerin tercihlerine uygun ve hatta beklentilerin de ötesinde ürünler oluşturarak farklılık yaratmak için çalışıyoruz.

Pandemi dönemi, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu hatırlatarak tüketicilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik fonksiyonel ürünlere olan talebini artırmıştır. Vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş ürünler, prebiyotikler, probiyotik ürünler (kefir, yoğurt, kombucha, kimchi vb.) ve baharatlar (zerdeçal, zencefil, kara mürver, ekinezya vb.) gibi bağışıklık sistemini güçlendiren belirli bileşen ve ürünlere olan ilgi artmıştır. Bağışıklığı güçlendiren ürünlerin yanı sıra, tüketicilerin önem verdiği bir diğer konu da bütünsel sağlıktır. Bu bağlamda zihin sağlığına odaklanmaya, stres azaltmaya ve duygusal sağlığı korumaya yardımcı olan fonksiyonel gıdalara ve içeceklere talep artmıştır.

Bu talepler doğrultusunda daha da önem kazanan doğal ekstraktlara yönelik yatırımlarımız devam etmektedir. Bu kapsamda içecek ve süt laboratuvarlarında ekstraktlarla, vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş aromalı ürünler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca; fermente ürünler, protein içeriği artırılmış içecekler, probiyotik, vitamin ve mineral takviyeli içecekler gibi fonksiyonel ürünlere uygun aromaların geliştirilmesi çalışmalarını hızlı ve güçlü Ar-Ge yapımız ile sürdürüyoruz.

Bitki bazlı ürünlere olan talep doğrultusunda kurulan bir protein laboratuvarına sahibiz. Burada et ve süt ürünlerinin Ar-Ge ve üretimine öncelik vererek iş ortaklarımıza sunuyoruz. Bitki bazlı ürün çalışmalarında aroma vericilerimiz ile ağız dolgunluğunu destekliyoruz. Örneğin; vegan peynirlerdeki bezelye, kaju, badem, nohut gibi protein kaynakları içeren ürünlerin tercih edilebilirliğini arttırmak için kullanılan tat maskeleyici aroma vericilerimiz mevcut.

İleri teknolojiler kullanarak geliştirdiğimiz tescilli ürün markalarımız ile gıda ürünlerine kapsamlı özellikler katıyoruz. Kontrollü salım özelliği olan aroma yüklü mikrokapsül ürünlerimiz ile aromanın doğru zamanda, daha güçlü ve çarpıcı biçimde ortaya çıkarak gıdaların lezzetini güçlendirmesini sağlıyoruz. 2022 yılında yayınladığımız 2. Sürdürülebilirlik Raporumuzda belirttiğimiz gibi doğadan ilham alan, doğayı bilimle birleştiren, yaratıcı ve katma değerli çözümler sunan, çevreye saygılı, ekosistem ile uyumlu bir şekilde ulusal ekonomiye katkı sunmaya devam edeceğiz.