İçecek Dünyasında Trendler

MAYIS 2020
Aromsa | Bizden Haberler | İçecek Dünyasında Trendler

Birçok gıda kategorisinde olduğu gibi içeceklerde de aromalar ve ürün içerikleri önümüzdeki on yıl içinde gelişmeye devam edecek. Günümüzde tüketiciler kendilerine benzersiz deneyimler sunacak içeceklerini arıyorlar. Birçok tüketici yaşam tarzlarını iyileştirmenin bir yolu olarak, sağlık ürünlerine odaklanıyor. Ürünlerin satış trendini, tüketici deneyimi, içinde bulunulan kültür, sosyo-ekonomik durum ile birlikte, ürünlerin sağlıklı olup olmadığı yönlendiriyor. Markaların içeceklere vitaminler, mineraller, omega-3 yağ asitleri ve protein gibi temel besin maddelilerini ilave ederek “tüketicinin temel beklentilerine geri dönmesi” bekleniyor.

Tüketiciler enerji seviyelerine, bilişsel işlevlere, güzelliğe, kilo kontrolüne ve bağırsak sağlığına fayda sağlayan ürünlere daha fazla talep gösteriyorlar. Önümüzdeki günlerde özellikle kolajen içeren içeceklere olan ilginin artması bekleniyor. Zerdeçal, tıbbi mantarlar, şizandra üzümü, hint ginsengi (ashwagandha) ve gojiberi meyvelerini içecek lansmanlarında daha fazla göreceğiz. Ayrıca pancar, matcha, mor çay gibi koyu renge sahip ürünler de tüketiciler tarafından görsel olarak çekici bulunuyor.

Standart aromalardan farklı olarak lavanta, mürverçiçeği gibi çicekler ve ejdermeyvesi, hindistan cevizi, frenk (kaktüs) inciri gibi egzotik meyveler ve narenciye (greyfurt, kan portakalı, meyer limonu) tatlarının birçok içecekte ön plana çıktığını görmekteyiz.

Lezzete ek olarak, tüketiciler giderek içeceklerde daha kıvamlı ürünler de aramaya başladı. Gazlı içecekler hala tercih edilen grup olmaya devam ederken, üstü çırpılmış kremalı ve azot ilaveli içeceklerde ilgi çekmeye başlıyor. Tüketici deneyimi sadece tek bir boyutta değil, diğer duyularında da yaşamayı tercih eder hale geldi. Yudumlama hissi, içeceğin doygunluğu, yapışkanlığı, akışkanlığı değişik tüketim deneyimleri sunuyor.

Dünyada genel olarak maden sularına ve özellikle aromalı çeşitlerine olan ilgi daha da artacak. Tüketime hazır latteler, soğuk demlenmiş kahveler ve hatta soğuk sıkılmış meyve suları, geçmiş yıllarda olduğundan daha popüler.

Gittikçe daha sürdürülebilir ve sağlıklı ürünlerin ön planda olduğu içeceklerle birlikte, farklı kültürlerden ilham alan etnik lezzetlerin devam etmesi bekleniyor. Kakule, zerdeçal, zencefil, habenero gibi baharatlı lezzetler, kokteyller ve özellikle soğuk kahve, çaylar ve meyve sularında ön plana çıkıyor.

Vegan ürülerin artan popülaritesinden ötürü, süt yerine, soya, hindistancevizi, yulaf, nohut ve susam tohumu, pirinç içeren bitki bazlı ikame sütlü içeceklerde de artış görüleceği tahmin ediliyor.

Aromsa | Bizden Haberler | İçecek Dünyasında Trendler

Fonksiyonel içeceklere ilgi arttı

Kişiselleştirilmiş fonksiyonel içecekler, içecek kategosinde önemli olmaya devam edecek. Tüketiciler aldıkları gıda ve içeceklere karşı daha özenli hale geldiler. Bu da içtikleri gıdaların fonksiyonelliğine daha fazla dikkat etmelerini sağlıyor. Tüketiciler artık sadece kafein gibi tek bir bileşen içeriğine bakmak yerine, ürünlerin fonksiyonel artılarını da değerlendiriyor. Yeni nesil fonksiyonel içeceklerin, birden fazla ihtiyacı ele alan bileşen kombinasyonları içermesi ve/veya yüksek protein içeriği gibi belirli bir hedefi yerine getirmesine yardımcı olan bileşenleri içermesi tercihleri belirliyor. Fonksiyonelliğin yanında, parlak renklere, egzotik tatlara ve değişik kıvamdaki ürünlere de yöneliyorlar.

Beslenme ve fonksiyonel bileşenleriyle zenginleştirilmiş enerji içecekleri, prebiyotik, probiyotik içecekler, soğuk kahve ve çay ürünleri çok popüler olmaya başlamıştır.

Fermente içecekler yükselişte

İçecek kategorisinden özellikle fermente içecekler daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Probiyotik bakteriler açısından çok zengin olan ve içeriğinde antioksidan maddeler ve amino asitler olan Kombuça/Kombu çayı bağırsak sağlığı açısından önemli bir içecek. Bu sayede sağlıklı içecek sınıfında hemen yerini almış ve bir çok firma tarafından üretilmeye başlamıştır. Kombuça çayını menülerimizde ve raflarda daha fazla göreceğiz.

Tüketicilerin daha fazla önem verdiği ürünler

Tüketiciler sağlıkları konusunda gittikçe daha fazla bilinçli oluyorlar ve şeker bu endişelerinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yavaş yavaş daha az tatlı olan ürünlere alışırken, acı ve ekşi içeceklerin popülaritesi artıyor.

Tüketiciler doğal olamayan ürünleri içeceklerde pek fazla görmek istemiyorlar. Bu sebeple markalar temiz etiket ve doğallık vurgularını karşılamak için ürünleri formüle etmeye devam ediyorlar.

Sürdürülebilirlik iddiaları küresel ısınma ve gıda israfı ile ilgili konularda farkındalık yarattı. Bu, tüketicilere satın aldıkları ürünleri ve ürettikleri atıkları sorgulamalarını sağladı. İçecek kategorinde de ambalaj atıkların büyük bir kısmını oluşturuyor, çevre dostu ve geri dönüştürülebilir plastiklere alternatifler daha fazla vurgulanıyor.

2019’da içecek sektörü

İçecek sektörü, Türkiye’de 2019 sonunda bir önceki yıla göre yaklaşık yıllık %2’lik bir büyüme kaydetti. Türkiye’de aromalı su, gazlı içecek, buzlu çay, sporcu ve enerji içeceklerinde büyüme görülürken; meyve suyu ve nektar kategorilende bir miktar düşüş görülmüştür. Bununla birlikte çay ve kahve kategorisinde artış görülmüştür. Aromsa olarak, Ar-Ge Merkezimizdeki İçecek Uygulama Laboratuvarında, uzman kadromuzla reçeteler geliştirmekte, içecek ürünlerinde uygulamalar yapmakta ve pilot tesislerimizde üretim denemelerini gerçekleştirmekteyiz. Tüm içecek kategorileri için aromalar üretiyor, ayrıca emülsiyonlar, aromalı ve aromasız bulanıklık vericiler ve ekstraktlar ile içecek sektörüne zengin çözümler sunuyoruz.