İş Ortaklarımıza Proaktif ve İnovatif Ürün Fikirleri ile Destek Oluyoruz

TEMMUZ 2021
Aromsa | Bizden Haberler | İş Ortaklarımıza Proaktif Ve İnovatif Ürün Fikirleri İle Destek Oluyoruz

2019 yılının sonunda ortaya çıkan, tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 salgınının, insanların beslenme alışkanlıkları ve ihtiyaçları üzerinde önemli etkileri olmuştur. Bu salgın ile birlikte insanlar bağışıklığı artırmanın yollarını aramışlardır. Bu kapsamda diyetlerinde et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze ve kurubaklagil gibi ürünlerin olduğu, çeşitli ve dengeli bir beslenme programına yönelmişlerdir. İçeriğinde bulunan proteinlerin biyolojik yararlılığının yüksek olması, içerdiği vitaminler ve minerallerin varlığı, ayrıca dışardan mutlaka alınması gereken esansiyel amino asitleri içermesi et ve et ürünlerini bağışıklık sistemi için çok değerli kılmaktadır. Bu nedenle ana ve ara öğünlerde tüketici tarafından tercih edilir duruma gelmiştir.

Dünya genelinde yeme alışkanlıkları COVİD-19 etkisi ile büyük değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliklerin başında insanların daha çok evde yeme alışkanlığındaki artış gelmektedir. İnsanlar sokağa çıkma kısıtlamaları ve sağlık kaygıları gibi nedenler ile daha çok evde pişirme ve evde yemek yemeğe yönelmişlerdir. Bu durum et ve et sektörünün daha çok pişmiş veya tüketime hazır tek porsiyonluk ürünlere yönelmesine neden olmuştur.

Avrupa’da son dönemde hibrit ürünler karşımıza çıkmaktadır. Hibrit ürünler et ve sebze karışımlarından oluşmaktadır. Biyolojik olarak yararlılığı güçlendirmek, tek öğünde besin çeşitliliğini artırmak ve içerdiği sebze ve baklagiller ile daha sağlıklı ve hafif bir ürün ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. %50 et ve %50 sebzeden oluşabilen bu ürünler, kişinin diyetinin daha dengeli ve çeşitli olmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında giderek artan obezite gibi beslenme ile direkt ilgili sağlık sorunlarının artması ile birlikte, üreticiler daha az yağ ve tuz içeren ürünler sunarak tüketicinin sağlık kaygılarını gidermeye çalışmaktadır.

Aromsa | Bizden Haberler | İş Ortaklarımıza Proaktif Ve İnovatif Ürün Fikirleri İle Destek Oluyoruz

Et ve et ürünleri son dönemde sadece ana öğün olarak görülmekten çıkmış ve tüketiciler tarafından ara öğünlerinde tercih edilir duruma gelmiştir. Bu durumu destekleyici veri, COVİD-19 sonrası özellikle Çin pazarında et atıştırmalıklarının tüketiminin artması ile karşımıza çıkmaktadır. Çin’de tüketicilerin %70’i protein ağırlıklı beslenme ile bağışıklığı ilişkilendiriyor. Bu nedenle kurutulmuş et ve tavuk ürünlerine diyet programları içerisinde yer vermeye başlamışlardır. Günümüzde sağlık ile beslenme arasındaki güçlü ilişkinin daha çok farkına varılmış ve bu bilinç düzeyi yaygınlaşmaya başlamıştır. Tüketiciler, tükettikleri gıdanın içeriklerini daha detaylı incelemekte ve kişisel kriterlerini oluşturmaktadırlar. Buna bağlı olarak temiz etiket kavramı (clean label) önemini daha da artırmıştır. Bu durum sektörün içerik bilgilerinde sadeleşmeye gitmesine neden olmuştur. Tüketicilerin yaklaşık %80’i net içerik bilgisine sahip ürünler aramaktadır. Dünya genelinde son dönemde bu duruma ilave olarak, tüketiciler satın aldıkları ürünün orjinini de sorgulamaya başlamışlardır. Ürün üzerinde menşei bilgisinin dışında daha fazla ayrıntı olması beklenmektedir. Örnek olarak et ürünlerini ele aldığımızda, ürünün elde edildiği canlının hangi bölgede yetiştiği ve cinsinin ne olduğu gibi bilgiler aranmakta ve tercih edilmektedir. Yerel olarak yetiştirilmiş hayvanlardan elde edildiğine dair taahütler verilmesi tüketici tarafından tercih edilme nedeni olarak görülmektedir.

Et ve et ürünleri sektöründe yaşanan bu değişimlere ek olarak, hayvansal kaynaklı gıda tüketmeyen tüketiciler için de vegan ürün çeşitliliğinin ve vegan pazarının gittikçe arttığı görülmektedir. Vegan yaşamı tercih eden tüketiciler diyet programlarından hayvansal kaynaklı tüm gıda maddelerini çıkarmışlardır. Ancak lezzet ve yapı olarak et ve et ürünlerindeki lezzet ve yapıyı aramaktadırlar. Sektördeki gelişmeler ile bu tüketicilerin de ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünler raflardaki yerlerini almaya devam etmektedir.

“Yaratıcı Lezzet Ortağınız” olarak, tüm kategorilerde olduğu gibi et ve et ürünleri ile bitkisel kaynaklı et analog ürünlerde yurt içi ve yurt dışı trendleri yakından takip ediyor, ihtiyaç ve talepleri inceliyor, iş ortaklarımıza proaktif ve inovatif ürün fikirleri ile destek oluyoruz. Ar-Ge tesislerimizdeki pilot uygulama laboratuvarlarımızda bitmiş ürün çalışmaları gerçekleştiriyor, zengin aroma portföyümüz ile farklı lezzetlerin son tüketiciye ulaşmasında iş ortaklarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz.