Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalara Olan İlgi Arttı

MAYIS 2022
Aromsa | Bizden Haberler | Pandemi Süreci İle Birlikte Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalara Olan İlgi Arttı

Geçmişten günümüze kadar tüm zamanların en önemli besin kaynaklarından biri et ve et ürünleri olmuştur. Et ve et ürünlerinin beslenme programlarımızda bu kadar büyük yer elde etmesinin başlıca nedenleri; tüketiciler tarafından beğenilmesi, lezzetli bulunması ve biyoyararlılığının yüksek olmasıdır. Pandemi süreci ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalara olan ilgi artmıştır.

Et ve et ürünleri içerdiği yüksek vitamin ve mineral değeri, dışardan alınması gereken esansiyel amino asitler sebebiyle bağışıklık sistemi için çok önemli bir besin grubudur. Tüm dünyada sağlıklı beslenme talebinin artması ve gıda trendleri doğrultusunda; yağı ve tuzu azaltılmış ürünler, temiz etiket (clean label) ve et-sebzelerin beraber kullanıldığı hibrit ürünler pazarda daha sık görülmektedir. Hibrit ürünler; tek öğünde besin çeşitliliğini artırmak ve içerdiği çeşitli sebzeler ile daha sağlıklı, daha hafif bir ürün ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Et ve sebze karışımlarından oluşan bu ürünler beslenme biçiminin daha dengeli ve çeşitli olmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında obezite gibi beslenme ile direkt ilgili sağlık sorunlarındaki artış üreticileri daha az yağ ve tuz içeren ürünler sunmaya ve tüketicinin sağlık kaygılarını gidermeye yöneltmiştir.

Tüketicilerin dünyanın içinde bulunduğu ekolojik zorluklar hakkında daha bilinçli hale gelmesi, üreticilerin sürdürülebilirlik, karbon ayak izinin azaltılması, geri dönüştürülebilir ambalaj kullanımı, yerel kaynaklardan yararlanma ve onları destekleme gibi uygulamalara yönelmelerini sağlamıştır. Tüketiciler hayvan refahından taviz vermeyen, doğal, sürdürülebilir ve yüksek kaliteli ürünleri giderek daha fazla aramaktadır. Avrupa’daki kırmızı ve beyaz et ürünlerinin lansmanlarının yaklaşık beşte biri, çevre dostu ambalaj iddiası içerirken, bunu hayvan refahı ve sürdürülebilirlik iddiaları izlemektedir.

Günümüzde et ve et ürünleri sektöründeki gelişmeler etik, sağlık ve çevresel nedenlerden dolayı tüketicileri bitki bazlı et ve et ürünlerine yönlendirmektedir. Ayrıca sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm sektörün odaklandığı diğer konuların başında gelmektedir. Bununla birlikte tüm dünyada kalabalıklaşan şehirler ve tüketicilerin kendilerine ayırdıkları zamanın azalması gibi nedenler ile tüketime hazır ürünler veya çok çabuk pişirilip tüketilebilecek ürünlerin talebi artmaktadır.

Aromsa olarak, et ve et ürünleri ile bitkisel kaynaklı et analog ürünlerde yurt içi ve yurt dışı trendleri yakından takip ediyor, ihtiyaç ve talepleri inceliyor, iş ortaklarımıza proaktif ve inovatif ürün fikirleri sunuyoruz. AR-GE tesislerimizdeki pilot uygulama laboratuvarlarımızda bitmiş ürün çalışmaları gerçekleştiriyor, zengin aroma portföyümüz ile farklı lezzetlerin son tüketiciye ulaşmasında iş ortaklarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz.