Şekerleme ve Çikolata

NİSAN 2019
Aromsa | Bizden Haberler | Şekerleme ve Çikolata

Dünya’da 165 milyar dolar olan şekerleme pazarının önümüzdeki 5 sene içinde 204 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Toplam pazarın en büyük payı 34% ile ABD’ye ait. Daha sonra Avrupa ve Asya Pasifik geliyor.

Şekerleme pazarının 55’ini çikolata oluşturuyor. Diğer ürün çeşitleri sert şeker, yumuşak şeker, karamel, toffee, fudge, marshmallow ve sakızdır. Dünyadaki en büyük şekerleme pazarları sırasıyla ABD, Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan’dır. Avrupa’daki en büyük potansiyel Almanya ve İspanya’da bulunmaktadır.

Türkiye 1,6 milyar dolarlık Pazar payıyla dünya kapasitesini yaklaşık 1%’ini oluşturmaktadır. Türkiye’de en çok tüketim 46% ile Doğu ve Güney Doğu Anadolu’dadır. Daha sonra sırasıyla İç Anadolu, Marmara, Akdeniz, Ege ve Karadeniz Bölgeleri geliyor. Ramazan ve Kurban Bayramları’nda şekerleme tüketimi toplam tüketimin neredeyse yarısını oluşturuyor. Normalde kişi başına düşen yıllık miktar 1kg iken bayramlarda bu miktar 2,5kg’a kadar çıkıyor. Tercih olarak birinci sırada çikolata yer alırken en çok tercih edilen çeşitler kalıplı, dolgulu, dökme ve ikramlık oluyor. Sütlü, bitter ve beyaz çikolata gibi klasik tercihlerin yanında son yıllarda popüler olan çiçek tatları ve bitkisel tatlar hem farklı aroma seçenekleri hem de sağlıklı ve kaliteli alternatifler olarak popülerlik kazanıyor. Bu senenin trendlerine bakacak olursak lavanta, gül, mürver çiçeği, menekşe, rezene, fesleğen, kakule ve biberiyeyi sayabiliriz. Özellikle özgünlük ve farklılık taleplerinin artmasıyla daha sofistike tatların ve tat kombinasyonlarının tercih edildiğini görüyoruz. Sosyal medyanın da etkisiyle orijinal görüntüler ve aromalar daha çok karşımıza çıkıyor.

Aromsa kurulduğu günden beri şekerleme sektöründe başarılı ürünlere imzasını atıyor. Çikolata, sert ve yumuşak şeker, karamel, toffee, fudge, marshmallow ve sakız gibi bütün şekerleme bitmiş ürünlerini uygulama laboratuvarında her türlü teknik ekipman ve bilgiyle yapıyor. Her ürün çeşidini uygun aroma ve dozajıyla yapıyor iş ortaklarımıza sunuyoruz. Yerel tatların yanında global tatları da hem yurtiçi hem yurtdışı pazarları için hazırlıyoruz. Reçete geliştirip bitmiş ürün formülasyon desteği veriyoruz.