Sürdürülebilirlik ve Ar-Ge

HAZİRAN 2022
Aromsa | Bizden Haberler | Sürdürülebilirlik ve Ar-Ge

Aromsa, %100 Türk sermayeli, Türkiye’deki yerli ve uluslararası birçok gıda üreticisinin en büyük aroma-sos tedarikçisi ve çözüm ortağı olarak global ölçekte sektöre hizmet vermektedir. Güncel ve ileri teknolojileri doğal ham maddeler ile birleştirerek, gıda sektörünün her alanına, başta çok geniş bir aroma portföyü olmak üzere; sos, şurup ve meyve preparatları, ekstraktlar, karamelize şeker, karamel renklendirici, meyve tozları, enzim modifiye süt ürünleri, baharat çeşnileri tasarlamakta ve üretmektedir.

1982 yılında kurulan Aromsa, ilk günden itibaren araştırma ve geliştirmenin öneminin bilincinde olarak Ar-Ge’ye değer ve öncelik vermiştir. 25 Mart 2013 tarihinde o günkü adıyla T.C. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiş olsa da kuruluş tarihinden itibaren Ar-Ge yapılanmasına önem vermiş, günün teknolojisinin gereklerini yerine getirerek günceli takip etmiş, yenilikçi ve öncü ürünler tasarlayarak bir çok başarıya imza atmıştır.

2009 yılında Almanya’nın Emmerich kentinde faaliyete geçen üretim ve Ar-Ge merkezi ve Asya-Pasifik ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki bayileri ve Rusya’da yer alan ofisleri aracılığı ile hızlı ve kaliteli hizmet sunmakta olup, yaklaşık 70’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Aromsa cirosunun yaklaşık %6’sını Ar-Ge’ye ayırmaktadır. 2020 yılında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmaların “Ar-Ge 250-Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” genel sıralamasında, tüm sektörlerin dahil olduğu listede 92’nci, aynı listedeki gıda şirketleri arasında ise 2’nci ve Ar-Ge merkezinde çalışan kadın personel sayısına göre 34’üncü sırada yer almıştır.

Ar-Ge çalışanlarının kendilerine verilen değerden ayrı olarak en büyük mutluluğu laboratuvarlarının donanımı ve kapsamıdır. 2019 yılında Ar-Ge Merkezimizin alanı 2 katına çıkartılmıştır. Ar-Ge Merkezimiz branşlaşmış bir Ar-Ge olup, 12 farklı bölümden oluşmaktadır. Aromsa çalışanlarının %25’i Ar-Ge’de çalışmaktadır. Firmamızın yurt içi ve yurt dışı piyasalarda rekabet edilebilmesi ve uluslararası Ar-Ge kültürünü geliştirebilmesi için bünyesinde stratejik planlama ve araştırmaları yürüten, Ar-Ge yatırımlarını yönlendiren deneyimli bir araştırmacı ve akademik ekip mevcuttur. Bu sayede, bugüne kadar birçok uluslararası saygın dergide makalelerimiz yayınlanmıştır. Ayrıca, üniversitelerle her zaman iş birliği içinde çalışmalarımızı sürdürmekte ve düzenlediğimiz eğitimler ile sanayi-üniversite iş birliğine katkı sağlamaktayız.

Aromsa, laboratuvar ve teknoloji yatırımlarının yanında tecrübeli ve alanında uzmanlaşmış çalışanları da bünyesine katmaya özen gösteren bir firmadır. Bunun yanında, Aromsa, başta kendi geleceğine yapılacak en büyük yatırımın, her zaman yeni mezun yetenekli gençlere sektörel ve akademik eğitimler vererek, hayata yeni başlayan gençlerin geleceğine de yatırım yapmanın değerli olduğunu bilen bir firma olmuştur. Bu kapsamda 2019 yılında kendi Akademisini kurmuştur. Aromsa Akademi kapsamında kendi Ar-Ge çalışanlarımıza “Aromatisyenlik” ve “Aroma Bileşenleri” eğitimleri verilmektedir. Bunların dışında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere de her türlü desteği sağlıyoruz.

Bilginin vazgeçilmez olduğu günümüzde, kuruluşumuzdan itibaren konumuzla ilgili bilimsel bilgi kaynaklarını takip etmeye başlayarak ve 2007 yılında uluslararası standartlara sahip Bilgi-Belge Merkezi’ni kurduk. Ülkemizde gıda sektöründe konusunda en geniş kapsamlı kitap, süreli yayın, makale, standart ve çeşitli veri tabanları ile çalışanlarımıza, üniversite öğrencilerine, iş ortaklarımıza, ilgili kurum ve kuruluşlara araştırma yapma imkânı sunmaktayız. Bilgi-Belge Merkezimizin ana amacı, bünyemizde üretilen veya üretilecek olan ürünlerin Ar-Ge çalışmaları öncesi, esnası ve sonrasında araştırmacılarımızın bilgi ihtiyaçlarını karşılamak ve Aromsa dahilinde çalışan herkesin, kaynakları verimli, doğrudan ve rasyonel biçimde kullanılmasını sağlayarak, konuyla ilgili literatürü takip etmesine imkan sağlamaktır.

Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde yeni formülasyonlar ve yeni ürünler yaratabiliyor ve dünya gıda trendlerini izleyerek, gıda üreticileri arasında yeni formülasyonların kullanılabilmesi için de iş paydaşlarımıza sürekli eğitimler düzenliyoruz. Yine bu eğitimler çerçevesinde müşterilerimize duyusal analiz, tadım eğitimleri ve teknik konularda da seminerler vermekteyiz. Enstrümental Analiz Laboratuvarında, başta aroma analizleri olmak üzere, ham madde saflık analizleri ve daha pek çok analiz yapmaktayız. Ayrıca Enstrümental Analiz Laboratuvarımızı ve bu laboratuvara bağlı olarak yeni kurulan Pestisit Analizi Laboratuvarımızı akredite hale getirmek amacıyla da çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürmekteyiz. Aromsa olarak, sürdürülebilirlik ve Ar-Ge’nin geleceği şekillendiren önemli faktörler arasında yer aldığına inanıyoruz. Sürdürülebilir lezzetler için Ar-Ge çalışmalarına ve yatırımlarımıza devam ediyor, Ar-Ge alanında sektördeki paydaşlarımızı destekliyoruz.