Süt ve Süt Ürünleri

OCAK 2019
Aromsa | Bizden Haberler | Süt ve Süt Ürünleri

Başlıca ürünler süt, yoğurt ve peynirdir ve genellikle inek sütü kullanılır. Ancak keçi ve koyun sütleri, bu sütlerin tozları ve soya sütü bu gurup ürünlere dahildir. Ayrıca kefir gibi canlı mikroorganizmaları barındıran fermente ürünlere de günümüzde sıkca rastlıyoruz.

Bu besinler protein, kalsiyum ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Kalsiyum özellikle çocuklarda kemik ve diş sağlığı için çok önemlidir. Protein gene çocuklarda büyüme için elzemdir. Vitaminler bütün yaş gurupları için kırmızı kan hücreleri ve sinir hücrelerinin çalışmasında rol alır. Süt ve süt ürünleri yağ içeriği olarak zengindir. Doymuş yağ ve kolesterol ile yağda çözünen A vitamini içerir. Başta çocuklar olmak üzere tüm yaş guruplarının hergün önerilen miktarda süt ürünü tüketmesi gerekir. Bu miktar, yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma göre değişkenlik gösterir. Yağ ve kolesterol alımını diyette kısıtlandırması gereken yetişkinler düşük yağlı süt ve ürünlerini tüketebilirler. Ancak hızlı büyüme ve gelişme gösteren çocuklar için az yağlı ürünler uygun değildir.

Çiğ süt ve çiğ sütten yapılan ürünler zararlı mikroorganizmalar içerdiğinden hiçbir koşulda kullanılmamalıdır. Bu nedenle pastörize edilmiş günlük sütler veya UHT sütler tüketilmelidir. Kesinlikle sokakta satılan açık sütler alınmamalıdır. Özellikle çocuklar, gebeler ve yaşlılar için bu konu çok önemlidir.

Aromsa Ar-ge Merkezi’ndeki süt laboratuvarı sayesinde her türlü süt ürününün uygulamasını ve formülasyonunu yapmaktadır. Geniş aroma kütüphanesinin bir bölümü bu gurup ürünler içindir. Aromalı sütler, kefirler, yoğurtlar ve diğer süt ürünleri için istenilen aroma veya sosu belirler, her türlü bitmiş ürünü formüle eder. Aromsa, dünyadaki süt ürünlerinin trendlerini takip edip kendi Ar-ge’sinde bu ürünleri geliştirmekte ve iş ortaklarına çözümler sunmaktadır.