Sütlü İçecek Trendleri

KASIM 2021
Aromsa | Bizden Haberler | Sütlü Içecek Trendleri

Günümüz insanı için bir şeyler içme isteği fizyolojik bir ihtiyacı gidermekten öteye geçmiş, bir içeceğin vaat ettikleri insanların içecek tercihini belirleyen bir unsur haline gelmiştir. Beklentilerin yıllar içindeki değişimine bakıldığında, susuzluk giderme aracı olarak başlayan yolculuk, öncelikle global markaların öncülüğünde, içeceğe sosyalleşmeye aracılık etme misyonu yüklemiş, beraber bir şeyler içerek sosyalleşen mutlu insan figürleri çokça reklam yüzü olarak kullanılmıştır. Günümüzde içecek tüketicinin farklı faydalar beklediği bir olgu haline gelmiştir. Konsantrasyon, bağışıklık güçlendirme, spor sonrası kaybedilen minerallerin tamamlanması gibi talepler bugünün içeceklerinden başlıca beklentiler haline gelmektedir.
Yüksek proteinli sütler, fonksiyonel ve premium içerikli sütlü içecekler, doğal ürünler, bitki bazlı süt alternatifleri bu kategorinin dikkat çeken ürünleri arasında yer almaktadır.
Aromalı süt grubunda benimsenen yenilikçi yaklaşımlar, kategoriyi her yas grubunun ilgisini çekecek yönde geliştirmiştir. Yüksek protein içeriğine sahip sütler, sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak özellikle spor yapan tüketiciler için önemli bir tüketim kaynağı haline geldi. Avrupa’da protein iddialı ürünlere olan talebin artarak devam etmesi ile bu ürün grubunda tat ve fonksiyonellik yönünden inovatif çalışmaları da beraberinde getireceğini söyleyebiliriz.

Son yıllarda popülerliği artan, bütünsel sağlık ve iyilik anlamına gelen “well-being” kavramı ile tüketiciler kendileri için en iyiyi istemekte, bir gıdadan en fazla faydayı sağlamayı beklemektedirler. Bu durum premium içerikli ve fonksiyonel ürünlere olan talebi arttırmaktadır. Markalar, besleyicilik açısından zengin ve aynı zamanda da lezzetli alternatifleri tüketicilerin beğenisine sunmaktadırlar. Bu doğrultuda vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilmiş, protein oranı arttırılmış, lifler ile desteklenmiş ürünler öne çıkmaktadır. Süt kategorisi aynı zamanda doğası gereği, besleyici değeri yüksek bir ürün olması nedeni ile de bütünsel sağlık kavramına yanıt vermek için avantajlı bir kategoridir.

Bir ürünün tüketiciler tarafından tercih edilebilirliğinde doğal içerik iddiasına sahip olması önemli bir faktör haline gelmiştir. Yasadığımız Covid-19 süreci bu tercihi güçlendiren önemli bir etken olmuştur. Etiketlerinde meyve tozları, sos, püre ve ekstraklar gibi doğal içeriklerin yer aldığı ürünler önem kazanmıştır. Süt ürünlerinin bu içerikler ile desteklenmesi sütün sahip olduğu sağlık algısını daha da güçlendirerek ürünlere olan talebi artırmaktadır.

Tüketiciler aynı zamanda kendi sağlıkları için gösterdikleri duyarlılığı, dünyamız için de göstermektedirler. Sürdürülebilirliği desteklemek ve karbon emisyonunu azaltmak amaçları ile bitki bazlı ürün alternatiflerine yönelim de tüm dünyada artan bir trend eğilimi göstermektedir. Bu trend aynı zamanda lezzetli ürün algısı ile de desteklenerek inovatif fırsatlara açık bir kategori olma özelliği taşımaktadır. Tüketici yönelimlerini değerlendirdiğimizde güzel bir tat ve dengeli bir lezzet beklentisine sahip olduğunu görüyoruz.

Aromsa olarak, kütüphanemizde yer alan zengin tat alternatiflerimiz ile is ortaklarımıza birbirinden farklı tat profilleri sunuyoruz. Artan doğal içerik taleplerine yönelik, meyve tozlarımız ve ekstraklarımız ile ürün önerilerimizi paylaşıyoruz. Aynı zamanda formülasyon ve proses desteği veriyoruz. Süt ve sütlü ürünler laboratuvarımız bünyesinde bulunan pilot ekipmanlarımız ile üretim şartlarına yakın küçük ölçekli denemeler yapma imkanı sağlıyoruz.

Her zaman yenilikçi, sonuç odaklı ve hızlı çözüm yollarını hedefleyerek is ortaklarımızın önemli bir proje ortağı olmayı başarmaktayız. Süt ve süt ürünlerine yönelik inovatif çalışmaların daha da artacağı bilincinde olarak, kendimizi sürekli yenilemeye ve geliştirmeye devam etmekteyiz.