Unlu Mamuller ve Pastacılık

MART 2019
Aromsa | Bizden Haberler | Tatlı Unlu Mamüller ve Pazar Dinamikleri

Dünya genelinde unlu mamuller pazarı 500 milyar $ ile toplam gıda pazarında önemli bir yer tutuyor. Bu kategorinin 2022 yılına kadar 600 milyar $’lık bir hacme ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye pazarına baktığımızda unlu mamullerin hacmi yaklaşık 11 milyar $’dır.

Hem globalde hem de ülkemizde fırıncılık ve pastacılık sektörleri geçmiş seneleri büyüme ile kapatmıştır ve bu büyümenin önümüzdeki 5 sene boyunca da devam edeceği öngörülmektedir.

Fırıncılık ve pastacılık sektörlerinde kekten, bisküviye, krakerden gofrete birçok alanda Aromsa aromaları ve ürünleri kullanılmaktadır. Bunlar vanilya, çikolata, fındık, limon gibi klasik tatlardaki aromalar olabildiği gibi hurma, mango, kırmızı meyve aromaları gibi ilgi çeken tatlar; baharat karışımları, karamel renklendiriciler ve dolgu sosları gibi geniş bir yelpazedeki ürünler olabilmektedir.

Aromsa | Bizden Haberler | Tatlı Unlu Mamüller ve Pazar Dinamikleri

Aromalarımız, ürünlere tat ve koku vermek, mevcut olan tat ve kokuyu zenginleştirmek veya üretimdeki bazı teknolojik işlemlerin sebep olduğu tat kayıplarını geri kazandırmak için kullanılmaktadır. Pastacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan krem şanti ve krema gibi ara ürünlerde de yaygın olarak aromalarımız kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra meyve preparatları, topping ve benzeri sos grubu ürünlerimiz de pastacılık alanında tercih edilmektedir.

Günümüzde, lif bakımından zengin bir diyet ile beslenme yeniden popüler bir trend olarak geri dönmüştür. Bunda en büyük etken bağırsakların ikinci beyin olarak tanımlanmaya başlanması olmuştur. Lif içeriği zenginleştirilmiş ürünlerin büyük bir bölümünü unlu mamuller kategorisinde görmekteyiz.

“Bitkilerin Krallığı” başlığı altında bitkisel kaynaklı beslenme de oldukça popüler bir hal almaya başlamıştır. 2014’ten itibaren “vegan” iddiasıyla piyasa çıkan ürün sayısında %31’lik artış görülmüştür ve bu trend üreticileri ürünlerinde reformülasyona gitmeye yönlendirmektedir. Tam da bu noktada Aromsa olarak, ürünlerde yapılan reformülasyonların herhangi bir tat kaybı veya tat değişikliğine sebep olmadan gerçekleştirilebilmesi için çalışıyoruz.

Ar-Ge ve Uygulama laboratuvarlarımızda, ürün reçeteleri ve proses geliştirme konusunda iş ortaklarımıza teknik destek veriyoruz ve ayrıca teorik eğitim imkânı sunuyoruz. Yurt içi ve global pazar trendlerini yakından takip ediyor, proaktif ve inovatif projeler geliştiriyoruz.