Yağ Tüketiminin Önemi Nedir? Margarinde Aromalar Ve Ekstraktlar Çeşitleniyor Mu?

AĞUSTOS 2023
Aromsa | Bizden Haberler | Yağ Tüketiminin Önemi Nedir?

Sağlıklı bir yaşam için yağ tüketiminin önemi nedir?

Vücudumuzun yağ tüketmeye ihtiyacı vardır, çünkü yağlar birçok önemli işlevi yerine getirir. Sağlıklı bir yaşam için birçok yağ türlerini diyetimizde bulundurmalıyız. Ancak gereğinden fazla yağ tüketiminin olması sağlık sorunlarına yol açabilirken, yağ tüketiminin azaltılması durumunda ise vücudumuzda enerji eksikliği yaşanabilir.

A, D, E, K gibi bazı vitaminler yağda çözünen vitaminlerdir, yağ tüketiminin sınırlanması bu vitaminlerin emilimini olumsuz etkileyebilir. Vücudumuzun bazı hormonların üretimi için yağlara ihtiyacı vardır, yağ tüketiminin yetersiz olması hormon dengesizliklerine neden olabilir. Beyin sağlıklı çalışabilmek için yağ asitlerine ihtiyaç duyar, yağ tüketiminin azalması ise bilişsel fonksiyonları etkileyebilir. Sağlıklı yağ kaynakları (örneğin; zeytinyağı, ayçiçek, kanola, balık yağı) kalp sağlığını destekler. Eğer yağ tüketmezsek vücut enerji ihtiyacını karşılamak için kas dokusunu yönelebilir ve bu da kas kaybına neden olabilir.

Yağ asitlerini tanıyalım

Yağ asitleri; genellikle doymuş yağlar, tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar olarak üç ana gruba ayrılırlar. Doymuş yağlar; genellikle katı halde bulunurlar ve sıcaklığa dayanıklıdırlar. Et, süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde ve hindistancevizi yağı, palm yağı gibi bazı bitkisel yağlarda bulunurlar. Aşırı tüketildiğinde kalp sağlığı riskini artırabilirler.

Tekli Doymamış Yağlar: Zeytinyağı, fındık yağı gibi kaynaklarda bulunurlar.

Çoklu Doymamış Yağlar: Vücut tarafından üretilemediğinden besinler aracılığıyla alınmaları gereklidir. Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitlerini içerirler. Kötü kolesterol seviyesini düşürebilir, kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra beyin fonksiyonları ve bağışıklık sistemi için önemlidirler.

Omega-3 yağ asitleri: Balık yağı, keten tohumu, kanola, soya gibi besinlerde bulunur.

Omega-6 yağ asitleri: Mısır yağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlarda bulunur.

Trans yağlar: Hidrojenasyon işlemiyle üretilen bazı yağlarda ve doğal olarak hayvansal yağlarda bulunabilir. Bu tür trans yağlar, kandaki kötü kolesterolü (LDL) yükselterek kalp sağlığı için risk oluşturabilir. Kalp damar sağlığıyla ve kolesterolle ilgili sağlık problemi olanlarda doymuş yağı yüksek ve trans yağ içeren gıdalar önerilmez.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için doymuş yağ tüketimini sınırlamak, tekli ve çoklu doymamış yağları tercih etmek ve trans yağlardan kaçınmak önemlidir. Beslenme açısından çeşitli kaynaklardan farklı yağ asitlerini almak, genel sağlık ve iyi bir kalp sağlığı için önemlidir.

Aromsa | Bizden Haberler | Yağ Tüketiminin Önemi Nedir?

Zeytinyağı neden önemli?

Akdeniz diyetinin temel bir parçası olan zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Yararlı yağ asitlerinin yanı sıra özellikle sızma zeytinyağı, içerdiği vitamin E ve antioksidanlar açısından çok değerlidir. Kalp sağlığını destekler ve yemeklerde kullanmak için ideal bir seçenektir. Yüksek miktarda tekli doymamış yağ içeren avokado yağı da sağlıklı bir seçenektir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı, beyin sağlığı ve kalp sağlığı gibi birçok alanda faydalı olabilir. Özellikle yağlı balıklarda bulunur. Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan keten tohumu yağı, genel sağlık için faydalıdır. Ancak ısıya dayanıklılığı düşüktür, bu nedenle soğuk yemeklerde veya salatalarda tercih edilir.

Hindistan cevizi yağı niye bu kadar popüler oldu?

Orta zincirli trigliserit (MCT) yağı, trigliseritler adı verilen orta uzunlukta yağ zincirleri içerir. Vücudumuzda daha iyi metabolize edilirler ve bu nedenle yağ olarak depolanma olasılıkları daha düşük olabilir. MCT yağlarına en iyi örnek olarak hindistan cevizi yağını gösterebiliriz. Son yapılan araştırmalarda MCT yağlarının metobolizma üzerinde olumlu etkilerinden dolayı hindistan cevizi yağının tüketilmesi önerilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte cilt bakımında da kullanılabilir.

Unutmayalım ki tüm yağların kalori değeri aynıdır yani 1g yağ 9kcal., bu yüzden porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir. Dengeli ve sağlıklı bir diyet oluşturmak için, vücudun ihtiyaç duyduğu yağları içeren sağlıklı kaynakları tercih etmek önemlidir. Doymuş yağları sınırlamak ve sağlıklı yağ kaynaklarına yönelmek, genel sağlık ve iyi yaşam için önemlidir.

Aromsa | Bizden Haberler | Çikolata ve Şekerlemede Dinamikler

Peki sıvı yağ mı margarin mi?

Sıvı yağ ve margarinler farklı yağ kaynaklarıdır. Hangisinin daha sağlıklı olduğu ürünün içerdiği yağ asidinin türüne, tüketimin miktarını, bireysel sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Her tüketici farklıdır ve kişisel tercihleri, değerleri ve ihtiyaçları dikkate alarak margarine olan bakış açıları da farklılık gösterecektir. Üreticiler ve pazarlamacılar, tüketicilere çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli margarin seçenekleri sunarak ve sağlıklı beslenme ve kullanım alanları hakkında doğru bilgi vererek müşteri memnuniyetini artırabilirler.

Genel olarak, bitkisel bazlı sıvı yağlar ve doymuş yağ oranı az, trans yağ içermeyen margarinler daha sağlıklı seçeneklerdir. Ancak, her iki ürünü de dengeli ve çeşitli bir beslenme içinde ölçülü bir şekilde kullanmak önemlidir. Sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa, bir beslenme uzmanına danışmak en iyisidir.

Son yıllarda tüketicilerin sağlık ve beslenme bilincinin artması, margarin üreticilerini daha sağlıklı ve bitkisel bazlı ürünler sunmaya teşvik etmiştir.

Margarin ve yağlar sadece evlerde değil, aynı zamanda gıda endüstrisinde de kullanılır. Fırıncılık, pastacılık, çikolata / şekerleme ve dondurulmuş gıda gibi endüstriyel alanlarda önemli bir rol oynar.

Tüketici bakış açısı, margarinin diğer yağ ve yağlı ürünlere göre fiyat ve erişilebilirlik açısından daha çekici olup olmadığına bağlı olarak da değişebilir. Ekonomik bir seçenek olarak algılanan margarinler, bazı tüketiciler için tercih edilen bir alternatif olabilir.

Sıvı yağlarda ve margarinlerde aromanın önemi

Margarinlerin olmazsa olmazı tereyağ, süt ve krema tatlarının yanında, çeşitli tüketici tercihlerini karşılamak için üreticiler; bitki karışımları ve baharatlar, sarımsak, mantar, ve badem gibi aromalı margarinler piyasaya sürüyor.

Aromsa olarak Ar-Ge ve İnovasyon merkezimizde, bu yönde uygulamalar yapmaya devam ediyoruz. Ceviz, badem, yerfıstığı aromalı margarinden, karidesli margarine, zeytin aromalı, sarımsak, karanfil ekstraktlı margarinden, yabanmersinli margarine kadar aklınıza gelebilecek her türlü inovatif ürünler için bize ulaşabilirsiniz.

Tüm kategorilerde alanında uzman ekiplerimiz ile laboratuvarlarımızda iş ortaklarımız ile birlikte çalışıyoruz. Türkiye ve globalde takip ettiğimiz lezzet trendlerini iş ortaklarımızla paylaşıyor, yeni bir ürünün fikir aşamasından piyasaya çıkmasına kadarki süreçte yaratıcı lezzet ve çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.