Z Kuşağı Tercihleri Dondurma Kategorisine Nasıl Yön Veriyor?

HAZİRAN 2023
Aromsa | Bizden Haberler | Z Kuşağı Tercihleri Dondurma Kategorisine Nasıl Yön Veriyor?

Dondurma, kategorisinde en sevilen tat profillerinden olma özelliğini koruyor. Nedenini aslında hepimiz biliyoruz. Dondurma kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor, yaz aylarında bizi serinletiyor. Diğer şerbetli tatlılar ile kıyaslandığında bizim için sağlıklı masum bir kaçamağa dönüşüyor.

Trend belirleyicileri olarak tanımlanan Z kuşağı tüketiciler, diğer kategorilerde olduğu gibi dondurma kategorisinde de inovatif çalışmalara ilham vermektedirler.

Yeni ürünleri deneyimlemeye hevesli, meraklı, farklılık istekleri ile bilinen Z kuşağı; üretici firmaların da inovatif fikirlerini hayata geçirmelerinde itici güç olmaktadır. Yetişkin olarak tanımladığımız Baby Boomers ve X kuşağı ise tüketim tercihlerini daha çok alışılmış tatlardan yana kullanmak isterken, Z kuşağı yeni ürünleri denemeye ve yeni fikirler ile buluşmaya isteklidir. Z kuşağının bu yönü inovatif fırsatların önünü açmaktadır.

Dondurmada tekli tatlar yerine kombin tatlar ön planda

Bu doğrultuda dondurmada tekli tatlar yerine kombin lezzetlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Çikolata popülerliğini korurken, çikolatanın meyveler ile kombinleri de beğenilen lezzetler arasında yerini almaktadır. Bununla birlikte cappuccino, caramel macchiato, mocha gibi sevilen kahve profilleri dondurmada beğeni kazanmaktadır. Popüler çikolata ve şekerleme markalarının tat profillerinin dondurmaya uyarlandığı lezzetler de, sevdiği tadın peşinden gitmek isteyen tüketiciler için ilgi çekicidir. Aynı zamanda yeni ürün deneyimi fırsatlarında tekstürü ile öne çıkan dondurma çeşitlerini de raflarda görmek mümkündür. Bisküvi parçalı, akışkan soslu, ”crunch” çikolatalı dondurmalar ağızda bıraktıkları his ile tüketicilere güçlendirilmiş deneyimler sunmaktadırlar.

Fonksiyonel ürünlere yönelim, alınan bir üründe birden fazla fayda beklentisi ile proteince desteklenmiş, şeker oranı düşürülmüş ürünler, bağışıklığı destekleyici girdiler ile formüle edilmiş dondurmalar da tüketiciye geniş bir seçim alternatifi oluşturmaktadır.

Aromsa | Bizden Haberler | Z Kuşağı Tercihleri Dondurma Kategorisine Nasıl Yön Veriyor?

Dijitalleşmenin önemi ve uzay, galaksi gibi kavramlar ile tanımlanan tat profilleri

Dijitalleşmenin giderek arttığı bu dönemde, Z kuşağı dijital dünyada kendine büyük bir alan yaratmıştır. Dijital ortamdaki oyunların ve uzay, galaksi gibi kavramlar ile tanımlanan tat profilleri ile piyasaya sunulan ürünlerin de popülerliği artmaktadır. Sosyal medya kullanımının yaygın ve popüler olması ile birlikte renkli ve farklı şekildeki ürün görsellerinin genç tüketiciler tarafından paylaşılması, inovasyonda görünümü de ön plana çıkarmaktadır.

Sürdürülebilirlik kavramını desteklemek ya da çeşitli sağlık kaygıları ile süt ürünleri tüketmeyen kesim için bitkisel kaynaklı alternatifler, bu kategoride de giderek büyüyen bir pazar haline gelmiştir. Süt ya da farklı bir hayvansal hammadde içermeyen, antep fıstıklı, bademli, kakaolu, tamamen meyve içerekli ürünler, aynı zamanda da “organik”, “%100 doğal” ibarelerine ambalajları üzerinde yer vererek, tüketicilerin bu gıdaları tüketerek kendinlerini daha iyi ve mutlu hissetmelerini sağlamalarını hedeflemektedir.

Yerel tatlar ile tüketiciler kendini özel hissediyor

“Belçika çikolatası” gibi belirli yere ait olan tatlar, otantik lezzetler ve premium içerikler de tükecilerin kendilerini özel hissetme nedeni ile satın alma tercihlerini yönlendirmektedir.

Renkli ve inovatif fırsatlara açık olan dondurma kategorisinin Z kuşağının meraklı ve yeni deneyimlere açık yaklaşımı ile inovasyon fırsatlarına daha da teşvik edileceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, Aromsa olarak her yaş grubu ve her tüketici kesiminde de olduğu gibi Z kuşağının da istekleri ve beklentisine uygun ürün çalışmalarında üretici firmalara ilham oluyoruz. Trendler ile paralel ürün örneklerini Ar-Ge ve inovasyon merkezimizde ve uygulama laboratuvarlarımızda çalışıyoruz ve iş ortaklarımız ile paylaşıyoruz. Bir ürünün fikir aşamasından raflardaki yerini almasına kadarki yolculuğunda var olmaktan mutluluk duyuyoruz.